Whatsapp
Shporta (bosh) 0
MICROSOFT EXCHANGE SERVER STD 2013 10 LICENSE PËRDORUESI CALS
Për produktet në formatin digjital, dorëzimi bëhet në 5 minuta nga marrja e pagesës, përmes emailit.
Për produktet në formatin digjital, dorëzimi bëhet në 5 minuta nga marrja e pagesës, përmes emailit.

MICROSOFT EXCHANGE SERVER STD 2013 10 USER CALS

48FVW3
182,88 € Tax included

Dërgesa e dorëzuar digjitalisht përmes postës elektronike brenda pak minutave nga marrja e pagesës, bëhet fjalë për licenca digjitale ESD, të gjitha çelësat e produkteve janë origjinalë dhe nuk kanë asnjë afat skadimi, mund të rinstalohen në të njëjtën pajisje të aktivizimit. Duke blerë këtë produkt, do të merrni softuerin digjital për të shkarkuar nga serverat tanë me bashkëngjitje çelësin e produktit për aktivizimin e softuerit, përfshirë të gjitha udhëzimet për një instalim të duhur.

Licenca e përdorur dhe e lënë jashtë përdorimit nga pronari i mëparshëm sipas vendimit C.E. C-128/2011 (shih)


  Licenca e vlefshme për 1 pajisje

  E përputhshme me Windows

  Dorëzim Digjital i menjëhershëm

  Suport 24/7 edhe në Whatsapp

  Asnjë skadim

  Ri-përdorueshme në rast të formatimit

  Përditësimet e përjetshme

I disponueshëm
Të tjera 40 njerëz po shikojnë këtë produkt

Licencat Microsoft Windows Server për sistemin operativ

Kur një klient blen një licencë Windows Server për sistemin operativ (për shembull, Windows Server 2016 Datacenter), ai merr një licencë që i lejon të instalojë sistemin operativ në server. Megjithatë, licenca Windows Server nuk i jep të drejtën ligjore të lidhjes për përdoruesit dhe pajisjet... dhe këtu hyn në lojë CAL!

Licencat Microsoft Windows Server CAL (Client Access Licenses)

Windows Server CAL është një licencë që u lejon klientëve të hyjnë në Windows Server. CAL përdoren së bashku me licencat e softuerit Microsoft Windows Server për të lejuar përdoruesit dhe/ose pajisjet të hyjnë dhe përdorin shërbimet e ofruara nga softueri i serverit. Nëse klientët tuaj dëshirojnë të përdorin Microsoft Windows Server, duhet të blejnë një licencë Windows Server për të ekzekutuar softuerin në serverin fizik DHE duhet të blejnë një CAL për çdo përdorues ose pajisje që do të hyjë në server. Modelet e licencës me dy komponentë lejojnë të kesh kosto të ulëta hyrëse dhe mundësinë për të paguar vetëm për atë që përdoret në të vërtetë: kostot varen nga numri i pajisjeve ose përdoruesve që hyjnë. Ky model është i mirë për kompanitë e të gjitha madhësive.

Cilat janë llojet e ndryshme të CAL?

HPE ofron lloje të ndryshme të Windows Server CAL.

User CAL lejojnë një përdorues të hyjë në Windows Server përmes një numri të palimituar të pajisjeve

Device CAL lejojnë një numër të palimituar të përdoruesve të hyjnë në Windows Server në një pajisje të vetme

Kompania e punësime personale në lëvizje që ka nevojë të hyjë në rrjetin e kompanisë përmes pajisjeve të ndryshme? Në këtë rast është më e përshtatshme të përdoren User CAL. Nëse, nga ana tjetër, në kompani ka më shumë përdorues që duhet të hyjnë në një pajisje, për shembull punonjës të ndërrimit që duhet të hyjnë në një kompjuter të ngurtë, është më e përshtatshme të përdoren Device CAL.

Ka edhe një lloj i tretë CAL, Remote Desktop Service (RDS) CAL. RDS CAL janë të nevojshme kur përdoruesi ose pajisja dëshirojnë të përdorin funksionalitetet e Remote Desktop Services në Windows Server. Për çdo RDS User ose Device CAL janë të nevojshme CAL User dhe Device klasike për çdo përdorues ose pajisje.

Kuriozitete të tjera mbi CAL!

CAL e Windows Server mund të blihet nga Hewlett Packard Enterprise ose partnerët e autorizuar në çdo kohë dhe nuk kërkojnë blerjen e një serveri të ri. HPE ofron User CAL dhe Device CAL në paketa prej 1, 5, 10 dhe 50 CAL dhe RDS User dhe RDS Device CAL në paketa prej 5 CAL.

Windows Server CAL duhet të jenë të të njëjtës version ose version më i lartë në krahasim me serverin e softuerit në të cilin hyjnë. Pra, përdoruesit ose pajisjet që hyjnë në serverin me Windows Server 2016 në ekzekutim duhet të përdorin CAL Windows Server 2016; këto CAL janë të përdorshme edhe për të hyrë në Windows Server 2012 (Por CAL e Windows Server 2012 nuk mund të përdoret për të hyrë në Windows Server 2016).

Të qenit në përputhje me kërkesat e CAL është një imperativ për ato kompani që nuk duan të mbeten prapa ose të gjenden në gabim.

Duhet të shtosh përdorues të rinj? Atëherë janë të nevojshme më shumë User CAL!

Duhet të shtosh pajisje të reja? Atëherë janë të nevojshme më shumë Device CAL!